باغ فین          تدوین  : حسن سماوات اکباتان

قصر با شکوه فین کاشان در زمان صفویه بر روی خرابه های آثار مغول بنا شد. شاه صفی صفوی در آنجا تاجگذاری کرد ، شاه عباس ثانی بنای معروف ” کلاه فرنگی ” را در آن ساخت باغ فین از عمارات ییلاقی فتحعلی شاه بود واز آثار او همان ایوان و شاه نشین فتحعلی شاهی است که خود باهفت تن از پسرانش و چند صحنه شکار جلب نظر می کند، در زیر ایوان و شاه نشین ، حوض کاشی فیروزه رنگی است که آب چشمه سلیمان در آن جریان دارد، در پشت کاخ فین دو حمام زنانه و مردانه ساخته بودند و سرنوشت ابر مرد تاریخ ایران میرزا تقی خان امیر کبیر پس از چهل روز تبعید در این سرا، جنایت بزرگ تاریخ روز جمعه هفدهم ربیع الاوّل سال ۱۲۶۸ ه . ق مطابق دهم ژانویه ۱۸۵۲ در همین حمام مُهر زده شد. وبدن بی جان امیر را روز بعد به گورستان پشت مشهد کاشان بردند ودر کنار گور حاج سیّد محمد تقی نامی به خاک سپردند . چند ماه بعد عزّت الدوله جسد شوهرش را از کاشان به کربلا فرستاد و امیر در اطاقی که دَرِآن به سوی صحن امامزاده باز می شود در دل خاک جای گرفت .

پسر امیر کبیر میرزا احمد خان امیرزاده ساعدالملک و برادر امیر کبیر میرزا حسن خان وزیر نظام در جوار او مدفونند معروف است که ناصرالدّین شاه از اندوه خود سالروز مرگ میرزا تقی خان را روزه می گرفت و عزادار بود.

                                                                  ********

             تنها عکس واقعی امیر کبیراین عکس توسط ارنست هولستر گرفته شده است

میرزا محمد تقی خان فراهانی متولد ۱۱۸۶ درروستای هزاوه)از توابع اراک( ، مشهور به امیر کبیر ، یکی از صدراعظم های ایران در زمان ناصرالدین شاه قاجار بود. امیرکبیر همسر عزت الدوله، خواهر ناصرالدین شاه قاجار، پدر تاج الملوک همسر مظفرالدین شاه قاجار و پدربزرگ محمدعلی شاه، ششمین پادشاه از دودمان قاجار بود.

                                                                   دارالفنون

 

                             موزه سماور نمونه‌ای از هنر سماورسازی عصر امیرکبیر+ عکس

نخستین هتل موزه ایران هتل ملل مشهد، قدمتی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال دارد و گردآورنده آن نخعی است که مجموعه‌ زیادی از سماورها را درهتل خود در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده است.

 

اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز گشت و تا پایان صدارت کوتاه او دنبال شد. مدت صدارت امیر کبیر۳۹ ماه (سه سال و سه ماه) بود. وی بنیان گذار دارُالفُنون بود که برای آموزش دانش و فناوری های نو به فرمان او در تهران پایه گذاری شد. هم چنین انتشار روزنامۀ وقایع اتفاقیه از جمله کارهای وی به شمار می آید. امیرکبیر پس از این که با دسیسۀ اطرافیان شاه از جایگاه خود برکنار و به کاشان تبعید شد، در حمام فین کاشان به دستور ناصرالدین شاه در ۲۰ دی ۱۲۳۰ به قتل رسید.

روحش شاد یادش گرامی

 

                                                 سنگ قبر امیرکبیر در کربلا