معرفی یکی از مشاهیر فرهنگ و هنر همدان

شادروان شاهرخ ذوقی فرزند علی در سال ۱۳۱۳ خورشیدی در شهر همدان پا به عرصه وجود گذاشت و تحصیلات خودرا تا متوسطه در همدان به اتمام رسانید سپس به استخدام اداره کل آموزش و پرورش استان همدان درآمده و به تدریس مشغول شد. ذوقی در ضمن تدریس در دانشکده کشاورزی همدان ادامه تحصیل داده و همزمان در مدرسه عالی پارس تهران در رشته ریاضی نیز تحصیل می نمود.

 سرانجام در سال ۱۳۵۳ موفق به دریافت دانشنامه مهندسی کشاورزی از همدان شده و در سال ۱۳۵۵ نیز کارشناسی ریاضی را از مدرسه عالی پارس تهران دریافت کردند. او سالهای زیادی به عنوان دبیری مسئول و متعهد به تدریس دروس ریاضی در دبیرستانهای شهر همدان پرداخته و همچنین مدتی مسئولیت معاونت دانشسرای عالی تربیت معلم همدان را عهده دار بوده است.

 از آنجائیکه وی از کودکی به موسیقی علاقه‌مند بود دوره هنرستان موسیقی تهران را گذرانیدوبه آموزش و فراگیری این هنر نیز همت گماشت تا جایی که به نواختن  سازهای مختلف به ویژه ویولون تسلط یافت.

 شاهرخ ذوقی از اولین کسانی بود که در رادیو همدان برنامه موسیقی اجرا نموده و با چندین کنسرت موسیقی همکاری فعال داشت. ذوقی در عرصه داستان نویسی بویژه داستان‌های کوتاه و سرودن شعر فعالیت چشمگیری داشته و ((ذوقی )) تخلص می نمود.

داستانهای کوتاه او در نشریات تهران بچاپ میرسید. ایشان مانندبسیاری از  شعرا اولین سروده های خود را کنار گذاشت وتنها فقط به ۶۰ غزل اکتفا نمود. سرانجام درتاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۸۸به دیدار حق شتافت. یادش گرامی و روانش شاد باد

                                     

                                     غزل باغ آرزو از سروده های شاهرخ ذوقی

 

در خواب و در خیال بُوَد در برم هنوز                   مانده حریر خاطره اش در سرم هنوز

شب جرعه ای چشیده زِ پیمانه ، وای من            بوی لبش نشسته لبِ ساغرم هنوز

زانـو بغـل گـرفته در ایـن بـاغ آرزو                     در انتظـار دلـبر افسونـگـرم هـنوز

چون سوختم به پای گلی در بهار عمر                 بوی گلاب مانده به خاکسترم هنوز

از دیده‌ام  نرفته و از دل نمی روی                     نقش رُخت فُتاده به چَشم ترم هنوز

دیدم به خواب بر سر بالینم آمدی                    پیچیده بوی زلف تو در بَسترم هنوز

ذوقی، چه خوش به دشت جنونش نشسته ‌ای   ایُّـوبم و ، بـه آمـدنش صـابِرم هـنوز