هفته ملی سالمندان با محور کرونا

۷ تا ۱۳ مهرماه هفته ملی سالمندی است؛

هفته ملی سالمندان با شعار «کرونا؛ فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان» از ۷ تا ۱۳ مهرماه برگزار می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از سازمان بهزیستی کشور، حسام الدین علامه، رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان در آستانه فرا رسیدن روز جهانی سالمندان، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه روز یکم اکتبر هر سال در تقویم بین المللی به عنوان روز جهانی سالمند نام گذاری شده است، هفته ملی سالمندان از سه روز قبل از این تاریخ یعنی از هفتم تا ۱۳ مهرماه با هدف طرح مشکلات و چالش های حوزه سالمندی در جامعه، برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه برای هر روز از هفته ملی سالمندی شعار مشخصی طراحی شده است، گفت: با توجه به شرایط بیماری کرونا در کشور، برنامه های هفته سالمندان به صورت غیر حضوری و با استفاده از فضای مجازی، اجرا خواهد شد. ضمن اینکه این هفته با شعار “کرونا؛ فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان” در سراسر کشور گرامی داشته می شود.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با اشاره به ابلاغ متن سند ملی سالمندان کشور به دستگاه های اجرایی، گفت: این سند با امضای معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور که به نوعی تضمین کننده و حامی اجرای این سند ازنظر منابع مالی و برنامه ای هستند و همچنین با امضای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان رییس شورای ملی سالمندان کشور به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده تا از سال نخست قرن جدید برنامه های حوزه سالمندی کشور انسجام پیدا کرده و بر مبنای سند ملی سالمندی پیش برود.

وی با اشاره به تفاوت در تعریف و سن سالمندی در کشورهای مختلف گفت: سن سالمندی در کشورهای توسعه یافته از ۶۵ سالگی، در کشورهای در حال توسعه از ۶۰ سالگی و در کشورهای کمتر توسعه یافته از ۵۵ سالگی آغاز می شود و در ایران نیز با توجه به فرهنگ کهن ما سن ۶۰ سالگی مبنای سالمندی قرار گرفته است که توجه به ویژگی های مهم جمعیت در ایران از جمله سرعت رشد و درصد بالای سالمندی در کشور، کاهش بعد خانوار، میزان تجرد قطعی، افزایش امید به زندگی، افزایش میانگین سطح سواد، افزایش تعداد کارگران و کارمندان و نیاز به بیمه های درمانی و اجتماعی و غیره، به زیرساخت ها و برنامه های جدید و دقیق برای مواجهه با پدیده سالمندی در سال های آینده نیاز داریم.

علامه با اشاره به اینکه سند ملی سالمندی یک کتاب تعیین و تبیین وضعیت سالمندی در کشور است، اظهار داشت: این سند پس از اجرا و رصد پیامدها، در دوره های پنج ساله بازنگری و به روز رسانی خواهد شد.

وی افزود: از ویژگی های این سند افزوده شدن پیوست اجرایی برای اعلام الزامات اجرایی برنامه عملیاتی، نظام پایش و ارزشیابی است. همچنین با توجه به اینکه ۱۸ دستگاه اجرایی در شورای ملی سالمندان کشور حضور دارند، این دستگاه ها موظف شده اند تا نماینده تام الاختیار دستگاه را متناسب با فلسفه وجودی حضور آن نهاد در شورای ملی سالمندان و همچنین در سطح مدیر کل دستگاه، برای شرکت در جلسات شورا معرفی کنند.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: دستگاه های اجرایی موظف شده اند تا پایان مهرماه جاری، برنامه های خود را برای اجرای سند ملی سالمندان در سال ۱۴۰۰، ارائه کنند. باید از سطح تعهد اخلاقی و مسئولیت اجتماعی در اجرای این سند به سوی مسئولیت های قانونی و الزامات حقوقی حرکت کنیم. مسئولیت قانونی با ابلاغ سند ملی آغاز شده است و از این پس دستگاه های اجرایی مورد ارزیابی و مطالبه قرار خواهند گرفت.

وی همچنین به نقش رسانه ها در مطالبه اجرای این سند اشاره کرد و افزود: مثل همیشه به تلاش و همکاری رسانه های کشور برای مطالبه حقوق سالمندان، آگاه سازی و حساس سازی جامعه در این خصوص، نیازمندیم.

حسام الدین علامه همچنین به توصیه های ستاد کرونا و سازمان بهداشت جهانی در مراقبت از سالمندان در برابر شیوع ویروس کرونا و منع تردد آنان در فضاهای پرازدحام اشاره کرد و گفت: با توجه به لزوم خارج نشدن سالمندان از منزل، به خدمات و سرویس های مبتنی بر تلفن و فضای مجازی نیازمندیم که متاسفانه بسترهای لازم برای استفاده اکثر سالمندان از این امکانات وجود ندارد و از استارتاپ ها می خواهیم تا برای مناسب سازی نرم افزارها و ساخت و تولید ابزارهای کمکی برای سالمندان در این زمینه اقدام کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه در سال های آینده موضوع سالمندی اهمیت ویژه ای خواهد داشت، از سرمایه گذاران و بخش خصوصی می خواهم تا با شناسایی چالش های حوزه سالمندی در کشور، به این حوزه ورود پیدا کنند و برای مشارکت جدی و برطرف کردن نیازهای مردم در این زمینه اقدام کنند.

وی همچنین به تنها بودن ۲ میلیون نفر از جمعیت ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری سالمندان در کشور اشاره کرد و افزود: این افراد بر اثر طلاق، بیوگی، تجرد قطعی و سایر عوامل تنها زندگی می کنند که اگر برای آنها برنامه ای نداشته باشیم دچار انزوا و افسردگی می شوند. 

برگرفته از : سایت سازمان بازنشستگی کشوری