نوروز جشنی باستانی است که با آغاز سال نو خورشیدی در کشورهای گوناگونی برگزار می‌شود. آیا می‌دانید نوروز در کدام کشورها جشن گرفته می‌شود؟

هر یک از کشورها طبق تقویم رسمی و ملی خود سال نو را آغاز می‌کنند. به همین دلیل، زمان سال نو در کشورهای گوناگون متفاوت است. در تقویم شمسی شروع سال نو در فصل بهار است. کشورهای متعددی هستند که با شروع سال جدید شمسی، جشنی موسوم به نوروز برپا می‌کنند.

                                               نوروز دز تاجیکستان

 

امروزه تعداد مردم بیشتری نسبت به جمعیت ۸۰ میلیونی کشورمان، نوروز را به رسمیت می‌شناسند. طبق آمارها بیش از ۱۸۷ میلیون نفر در ۱۱ کشور سرتاسر جهان، نوروز را به‌ عنوان جشن ملی خود برگزار می‌کنند.

کشورهایی که نوروز در تقویم ملی‌شان به ثبت رسیده است و تعطیلات رسمی برای آن اعلام کرده‌اند، عبارت‌اند از: ایران، تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، آلبانی، ترکمنستان، ازبکستان، کوزوو، کردستان عراق و گرجستان.

                                                     قرقیزستان

                                            ترکمنستان

                                            کشور جمهوری آذر بایجان

                                                 ازبکستان

                                            نقشه کشور هائیکه نوروز را جشن می گیرند

 

مردم دیگر کشورها نیز نوروز را به صورت غیررسمی (بصورت خود جوش مردمی ، در تقویم رسمی آن کشور قید نشده ) جشن می‌گیرند. هند، ترکیه، مصر، فرانسه، ناحیه تاتارستان روسیه، آمریکا، انگلستان، کانادا، هلند، آلمان، لبنان، سوریه، چین، امارات و سوئد از این قبیل کشورها هستند.

                                                           ترکیه

                                                    اکراین

تدوین : کسری مجیدی سایت کجا رو 

الی گشت 

چمدان