با یاد و نام خداوند رحمان و رحیم

گزارش سه ماه سوم سال ۱۳۹۷بنیاد فرزانگان برنادلان همدان

این بنیاد مطابق روال جاری بشرح ذیل فعالیت نموده است :

تعداد اعضاء فعال و غیره فعال بنیاد : ۴۰۰ نفر

فعالیتهای ورزشی آقایان : آمادگی جسمانی روز های فرد هفته از ساعت ۷ الی ۸ صبح در سالن فرهنگی ورزشی دانش آموزی واقع در مهدیه

سالن باشگاه کارگران شبهای یکشنبه و سه شنبه والیبال ، تنیس روی میز و بدن سازی از ساعت ۲۰

پنج شنبه ها صبح از ساعت ۷ الی ۸ در سالن ابن سینا والیبال

فعلیتهای ورزشی بانوان : آمادگی جسمانی روزهای شنبه ، دوشنبه و چهارشنبه بصورت سه شیفت در هر روز

یوگا . یکشنبه و سه شنبه های هرهفته بعد از ظهرها

انجمن شعر و موسیقی . پنج شنبه هر هفته از ساعت ۴ الی ۶ در سالن فرهنگی ورزشی شهرداری

علاوه بر فعالیتهای فوق فعالیتهای اجتماعی ، علمی و فرهنگی نیز بشرح زیر صورت گرفته است.

شرکت درکنفرانس دوسالانه آسیا و اقیانوسیه منطقه ای که برای نخستین بار در خاور میانه به میزبانی سازمان بهزیستی کشوردر تهران برگزار شد

 

با توجه به دعوتنامه شماره ۱۰۱۷۵/۹۷/۹۰۰ مورخ ۱۷/۷/۹۷ دبیر خانه شورای ملی سالمندان کشور در کنفرانس منطقه ای که برای نخستین بار در خاور میانه به میزبانی سازمان بهزیستی کشور در تاریخهای ۱ الی ۲ آبان ماه ۹۷ در هتل استقلال تهران با حضور ۱۵۰ نفر مهمان خارجی از ۳۰ کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه شرکت نموده روز ۱/۸/۹۷ ساعت ۸ صبح افتتاحیه کنفرانس با حضور آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور آغاز شد و سپس آقای دکتر محسنی بندپی مطالبی در مورد سالمندان ایران بیان نمودند مخصوصا در باره بنیادهای فرزانگان ایران و نقش آنها در خدمت رسانی به سالمندان ، بعد نماینده هر کشوری سخنانی در مورد سالمندان کشور خود اظهار داشتند از آن جمله نماینده کشور ویتنام گفت ما ۱۵۰۰ انجمن سالمندی داریم که قصد داریم آنرا به ۳۰۰۰ ارتقاء دهیم و نماینده ژاپن گفتند ما آموزش فرهنگ سالمندی را از کودکستان شروع کردیم. جلسه از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۳ و از ساعت ۳۰/۱۵ لغایت ۳۰/۱۷ ادامه داشت در پایان روز آخر خانم ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان ضمن سخنرانی بزبانهای فارسی و انگلیسی در باره سالمندان و نقش سالمند صحبت کردند و اظهار داشتند طبق پیش بینی های بعمل آمده تا ۲۵ سال آینده ۴۰ درصد جمعیت ایران سالمند خواهد بود کنفرانس در ساعت ۳۰/۱۷ خاتمه یافت  .

بازدید ویاری خانه سالمندان خصوصی و دولتی:

بنیاد فرزانگان در راستای اهداف کلی تعریف شده هر سال بدفعات به خانه سالمندان واقع در شهرستان ملایر و خانه سالمندان یاس سفید همدان مراجعه و ضمن دلجوئی از ساکنین این خانه ها با اجرای موسیقی زنده فضای مفرح و شادی ایجاد و در حد بضاعت اعضاء ، کمکهای نقدی و غیره نقدی خود را تقدیم داشته است.

طب سالمندی

طب سالمندی :

دعوت از پزشکان و استادان دانشگاهها با برگزاری کلاس در محل دفتر بنیاد فرزانگان و نیز شرکت در کلاسهای آموزش طب سالمندی و سلامت در مورد بیماریهای غیر واگیردر دانشگاه علوم پزشکی همدان با شرکت اعضاء بنیاد فرزانگان برنادلان همدان

 

گزارش هفته سالمند

تشکیل اجلاس سمن های تحت نظارت اداره کل بهزیستی همدان

وظایف بنیاد فرزانگان در این راستا بشرح ذیل تدوین و بمورد اجرا گذاشته شد :

سه شنبه ۹۷/۷/۳  برگزاری تورهای سیاحتی وزیارتی سالمندان ، در این راستا بنیاد فرزانگان سفر سیاحتی خود را به استان کرمانشاه با تعداد ۳۲ نفر از اعضا بنیاد به انجام رسانیدند.و از سراب صحنه و طاق بستان و سراب نیلوفر و بازار شیرینی فروشی سنتی بازدید شد .

                                                                                         سفر کرمانشاه – سراب صحنه

                                                                                                      طاق بستان

 چهارشنبه ۹۷/۷/۴ یک دوره مسابقات دارت بین بانوان عضو بنیاد برگزار شد که با استقبال و تشویق حاضران روبرو گردید.

                                    

                                                                                  شرکت کننده گان مسابقه دارت

 پنجشنبه ۹۷/۷/۵

در ادامه مراسم روز سالمند مسابقه مشاعره بین چهار نفر از بانوان عضو بنیاد در انجمن شعرو موسیقی این بنیاد که در روزهای پنجشنبه هر هفته در سالن آکادمی ورزشی شهرداری همدان از ساعت ۴ تا ۶ برگزار گردید.که ادامه آن به هفته بعد موکول گردید.

 

                                            خانمها از راست : منوچهری ،مصباحی،شهباز محمدی، ملکی شرکت گنندگان در برنامه مشاعره

 یکشنبه۹۷/۷/۷

در این روز یک دوره مسابقات والیبال و تنیس روی میز بین آقایان عضو بنیاد در سالن ورزشی کارگران همدان برگزار گردید.

                                                            اعضاء تیم والیبال بنیاد فرزانگان همدان در مسابقات هفته سالمند

                                                    چهار نفر فینالیست های مسابقات تنیس بنیاد فرزانگان در هفته سالمند

برگزاری مسابقات شطرنج بین خانم ها و آقایان با نظارت نمایندگان بهزیستی خانم محمدی و خانم نوشاد  بر گزار گردید .

                                                                            مسابقات شطرنج خانمها در هفته سالمند

                                                                             مسابقات شطرنج آقایان در هفته سالمند

 

  افتتاح وب سایت بنیاد فرزانگان برنا دلان همدان با حضور تعدادی از اعضا بنیاد فرزانگان و نمایندگان اداره کل بهزیستی خانمها نوشاد و محمدی

                                   مراسم رونمائی از سایت بنیاد فرزانگان با دامنه bfbhamedan.ir  در هفته سالمند

 

توضیح : اینکه از آن تاریخ تا کنون بیش از پانزده مطلب ، مقاله علمی ، ادبی و تاریخی علاوه بر گزارشات مربوط به فعالیتهای اصلی بنیاد فرزانگان در وب سایت منتشر شده و مورد استقبال قرار گرفته است.

 دوشنبه۹۷/۷/۹

مراسم بزرگداشت روز سالمند

در این روز طبق دعوت قبلی اداره کل بهزیستی همدان مراسمی در سالن آمفی تئاتر دانشکده بهداشت همدان برگزار شد .در این مراسم پس از سخنرانی جناب آقای الوند مدیر کل بهزیستی استان همدان آقای زمانی مسئول روابط عمومی بنیاد فرزانگان اهداف بنیاد را برای حضار بیان داشتند و بااجرای دکلمه زیبایی در بزرگداشت سالمندان به سخنان خود پایان داد.

در خاتمه جوایزی به سه نفر از پیشکسوتان  بنیاد فرزانگان که خدمات ارزنده ای در پشبرد اهداف بنیاد ارائه داشتند  : آقایان کاویانی ، ذوالفقاری وخانم رازانی  ازطرف مدیر کل بهزیستی استان همدان اهدا شد .  

 

 

مراسم اهداء جوائز به اعضاء بنیاد فرزانگان در هفته سالمند در سالن آمفی تاتر دانشکده بهداشت همدان

تعامل با سایر بنیادهای فرزانگان کشور

در راستای تعامل با سایر بنیادهای فرزانگان کشور دونفر از مسئولین بنیاد فرزانگان شهرستان قیدار از استان زنجان در اواسط آبان ماه سال جاری جهت بحث و تبادل نظر و مبادله تجربیات به دفتر بنیاد فرزانگان برنادلان همدان مراجعه نمودند.

 

اهداء جوائز به برترینهای مسابقات ورزشی سالمندان بنیاد فرزانگان

در روز پنج شنبه مورخ ۲۴/۸/۹۷ از ساعت ۱۶ الی ۱۸ در جلسه انجمن شعر و موسیقی بنیاد فرزانگان که طبق معمول همه هفته در سالن آکادمی فرهنگی ورزشی شهرداری همدان برگزار میشود با دعوت از آقای خلیلی مسئول انجمن شعر بوعلی سینا بعنوان مهمان جلسه دعوت شد که جوائز مسابقات ورزشی هفته سالمند را به برندگان این دوره از مسابقات اهداء نمایند . همچنین  آقایان دیهیمی ، کلافچی ، توکلی ازاعضاء انجمن بوعلی و حافظ خوانی و نیزشاعرارزنده همدان آقای مفرح در جلسه  حضور داشتند.

 

 

شهر لاله جین استان همدان پایتخت سرامیک و سفال ایران

 

روز شنبه ۱۲ آبان : شهر لاله جین

بازدید تعدادی از اعضاء بنیاد فرزانگان برنادلان همدان از شهرسفال ایران ونمایشگاههاوکارگاههای های سفال آن شهرستان


آیین رونمایی و جشن امضای کتاب ” عروسی مگی” نوشته ” مریم رازانی “
عروسی مگی

                آیین رونمایی و جشن امضای کتاب ” عروسی مگی” نوشته ” مریم رازانی ” از اعضای بنیاد فرزانگان برنادلان همدان با حضور” مریم کاظمی ” کارگردان تئاتر و سینما و دبیر بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در شهر کتاب همدان برگزار شد. در این مراسم علاوه برهیئت مدیره و اعضای بنیادفرزانگان، مهمانان زیادی از جمله فعالان فرهنگی ، فعالان مدنی ، هنرمندان تئاتر، نویسندگان و اعضای انجمن های ادبی حضور داشتند. درابتدا ابیاتی از شاهنامه فردوسی توسط دختر خانمی نقّالی  اجرا شد. اجرای برنامه را آقای احمد بیگلریان نویسنده، کارگردان و بازیگرپیشکسوت تئاتربه عهده داشت. ابتدا خانم ” مریم کاظمی ” سخنانی در مورد کتاب و سوابق هنری رازانی درزمینه هنرهای نمایشی ایراد کرد . در قسمت دوم آقای احمد بیگلریان صفحاتی از کتاب ” عروسی مگی ” را برای مهمانان قرائت و درباره پیشینه ی ادبی مریم رازانی ازجمله شعر و داستان ومقاله ونقد مطالبی بیان نمود. در فواصل برنامه “آقای بهروز اسلامی” به همراهی “آقای مهدی بیگلری” و نیز “آقای علیرضا شادمانی روشن” قطعاتی موسیقی برای حاضران اجرا کردند. درقسمت سوم رازانی درباره کتاب خود گفت: داستان به زندگی دختربچه ای از طبقه ی محروم می پردازد که در سال پرحادثه ی ۱۳۳۲ همزمان با تولد نویسنده درخانواده ای کتابخوان به دنیا می آید.از همان کودکی آینده ای در خیال برای خود ترسیم کرده و می کوشد در راستای تحقق آن گام بردارد. اما همۀ شرایط اعم از اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی علیه اوست و سپس در باره رعایت حقوق کودکان و احترام به حق انتخاب ایشان و همچنین اهمیت خواندن شاهنامه مطالبی عنوان نمود. کتاب ” عروسی مگی” دومین رمان از این نویسنده است.

 در سال جاری توسط انتشارات آرادمان چاپ، و درنمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شده ودرهفته اول نمایشگاه پرفروش ترین کتاب انتشارات بوده است. سال گذشته نیز آرادمان رمان ” هنوز هیچکس نیستم ” را از همین نویسنده به چاپ رسانده بود. درکتاب مزبور رازانی شخصیت ” گرگوارزامزا” را از رمان ” مسخ ” کافکا وام گرفته ووی را درشرایط جامعه ی امروزین ایران قرارداده بود. نویسنده درباره تفاوت این دوکتاب می گوید: درباطن با هم تفاوتی ندارند. درکتاب اول آدم ها خلق شده و سمبل هستند اما آدم های ” عروسی مگی” حقیقی و از کسانی هستند که به طرز عجیبی در زندگی و خاطراتمان حضور دارند اما ازخیال شان هم نمی گذرد که کسی یا کسانی آن ها را دیده و به خاطرسپرده باشد. آن ها بی هیچ ادعایی در داستان های مان حضورپیدا می کنند و به آن ها رنگ مردمی می دهند. بسیاری از نویسندگان قلم خود را مدیون آنان می دانند. رازانی دانش آموخته زبان و ادبیات فارسی و حسابدار بازنشسته ی اداره کل منابع طبیعی استان همدان است. این نویسنده از سال های دور دروقت آزاد خود به فعالیت های فرهنگی و هنری می پرداخته و درحال حاضر تماما” دراین حوزه فعالیت می کنند.

تعامل و همکاری بنیادفرزانگان همدان با مرکز توانبخشی بهبود

در راستای تعامل با سایر انجمن های توانبخشی در روز یکشنبه  ۲۵ آذر ماه سال جاری  با دعوت از مدد جویان مرکز بهبود به اتفاق هیات مدیره آن مرکزکه یکی از سازمانهای مردم نهاد تحت نظارت بهزیستی میباشد مراسم شب چله به سرپرستی خانم مهین موتاب رابط امور خیریه این مرکزوبا حضور جمعی از خیرین بنیاد فرزانگان برنادلان همدان در یکی از هتل رستورانهای شهرهمدان برگزار شد.

 

برگزاری مراسم شب  یلدا بوسیله بانوان عضو بنیاد فرزانگان برنادلان همدان

شب یلدا، شب چله بلندترین شب در نیم کره شمالی زمین است. ایرانیان و دیگر اقوام این شب را جشن می گیرند، و این یک سنت باستانی است. در این شب اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر جمع می شوند و آیین شب یلدا  را با خوردن آجیل، هندوانه، انار، شیرینی و میوه های گوناگون که همه نشانه برکت و تندرستی است، برگزار می کنند. یکی از کارهای بی نظیر این شب حافظ خوانی و فال از کتاب حافظ است.

بنیاد فرزانگان برنادلان که همیشه در فکر ایجاد سرگرمی جهت پر کردن اوقات فراغت اعضای بنیاد که سالمندان عزیزهستند، از موقعیت های ملی و مذهبی استفاده کرده و ترتیب گردهمایی هایی را می دهد. دراجرای مراسم شب یلدا بنیاد به همین مناسبت جشنی با حضور اعضای محترم ترتیب داد. شرکت کنندگان چند ساعتی را با شادی و خوشحالی در کنار یکدیگر گذراندند.